Najpopularniejsze techniki znakowania


Przystępując do personalizacji różnego rodzaju przedmiotów, kluczowym czynnikiem okazuje się wybór metody znakowania. Poszczególne techniki wymagają zastosowania konkretnych urządzeń. Aby zostały przeprowadzone prawidłowo, niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego doświadczenia. Zazwyczaj wybór metody znakowania determinowany jest przez materiał docelowy, jednak bardzo często możliwości jest przynajmniej kilka.

Grawer laserowy

Grawer działa bardzo precyzyjnie, dzięki czemu możliwe jest oznakowywanie nawet niewielkich przedmiotów. Promień lasera nie ulega mechanicznemu zużyciu, co zapewnia lepszą powtarzalność przeprowadzanego procesu oraz zwiększa jego ekonomiczność. Ograniczeniem tej metody jest kolorystka, uzależniona zawsze od barwy grawerowanego materiału.

Tampondruk

Atutem tampondruku jest jego prostota, dzięki której technika ta pozwala na znakowanie wielu różnych artykułów w niewielkich odstępach czasu. Gotowe nadruki mają bardzo wysoką rozdzielczość, przez co nawet najdrobniejsze szczegóły są dobrze widoczne. Odpowiedni dobór farby do materiału pozwala ponadto na uzyskanie praktycznie niezniszczalnego nadruku.

Druk cyfrowy UV

Nadruk UV zapewnia bardzo precyzyjne odwzorowanie grafik. Do jego zalet należy szybkość wykonania całej operacji oraz wysoka jakość nadruków o dużej szczegółowości, w tym fotografii. Cechą specyficzną technologii druku UV jest nieco wyższa niż w przypadku innych metod zdobniczych cena.

Tłoczenie

Trwałość znakowania jest podstawową zaletą tej technologii. Uzyskane poprzez tłoczenie logo efekty są ponadto wyjątkowo estetyczne, zapewniając unikalny wygląd obrabianym materiałom. Cena tłoczenia wynika z konieczności wyprodukowania specjalnej matrycy, aby naniesienie logo było w ogóle możliwe. Ograniczeniem jest obszar materiału, który można poddać obróbce.